Książkowe podsumowanie lutego

Ostatni miesiąc był dla mnie pracowity, przez co skończyłem niewiele ponad książkowe minimum, które założyłem. Tym razem do tegorocznej listy dokładam 5 tytułów, co i tak jest większą ilością, niż zakładałem, kiedy publikowałem listę styczniową.

W lutym na moim koncie zapisałem:

#11. 21 lekcji na XXI wiek – Yuval Noah Harari

Kolejna – trzecia już – książka tego samego autora, którą zapisałem na swoim koncie. Tym razem wychodząca jeszcze bardziej w przyszłość, nieco filozoficzna. Autor opisuje w niej 21 dużych wyzwań XXI wieku, jak terroryzm, globalne ocieplenie, fake newsy i imigracja. Zadaje bardzo ważne pytania i próbuje na nie odpowiedzieć, używając swojej bardzo szerokiej wiedzy dotyczącej historii oraz dzisiejszej rzeczywistości.

Jest to świetna lektura, która sprawia, że czytelnik sam zaczyna również sobie zadawać trudne pytania i zastanawia się, co poszczególne elementy oznaczają dla niego. Co oznacza dla nas rozwój Big Data i inteligentnych algorytmów? Jak postrzegam imigrację? Czemu demokracja przeżywa aktualnie kryzys?

Harari pisze językiem prostym i zrozumiałym o tematach trudnych i złożonych. Jest to lektura, która nie sprawia trudności, a jednocześnie prowokuje do myślenia.

Moja ocena 4,5/5

#12 Blue ocean strategy – W. Chan Kim i Renee Mauborgne

Strategia błękitnego oceanu jest książką, którą chciałem przeczytać już od co najmniej kilku miesięcy. Wielokrotnie o niej słyszałem i miałem co do niej dość duże oczekiwania. Znałem co prawda jej podstawowe założenie – chcąc osiągnąć prawdziwy sukces, powinniśmy tworzyć branże – błękitne oceny, na których nie ma konkurencji, liczyłem jednak, że w środku znajdę coś więcej.

Czytając akapit powyżej pewnie już czujesz, że nieco się na tej pozycji zawiodłem? Książka, która osiągnęła niebywały sukces okazała się w moim odczuciu powierzchowna i nie wnosząca wiele do tematu. Może jest to skutek tego, że została wydana już kilkanaście lat temu i jej główne treści przeniknęły do mojej świadomości różnymi ścieżkami, ale przyznam szczerze, że nie znalazłem w niej zbyt wiele realnej wartości.

Jest to książka, która na pewno może posłużyć za pewną inspirację do poszukiwania innowacji poprzez łączenie różnych obszarów i dostarczanie klientom jak największej wartości, nie jest ona jednak już dzisiaj specjalnie odkrywcza.

Moja ocena 2,5/5

#13. The Camino Way, Lessons in Leadership – Victor Prince

Sięgnąłem po tę książkę, ponieważ droga św. Jakuba – Camino de Santiago mnie intryguje już od kilku lat. Mam plan za jakiś czas przejść ten szlak, ale na razie muszę się zaspokajać przejrzeniem zdjęć z trasy lub jak w tym przypadku – książką inspirowaną doświadczeniami na trasie. Autor jest konsultantem biznesowym, a w swojej książce przekłada to, co spotkało go podczas camino, na język lekcji do wykorzystania w biznesie.

Victor Prince opisuje krótko historię tego pielgrzymkowego szlaku, aby później przejść do zasad, które na nim panują i tego, jak można je wykorzystać w biznesie. Mówi więc o tym, żeby do każdego dnia podchodzić na świeżo, cieszyć się drogą, bezinteresownie pomagać, uczyć się od tych, co byli przed nami i mieć w świadomości tych, którzy przyjdą po nas.

Lekcje, o których pisze autor nie są niesamowicie odkrywcze, ale są podane w “inny” sposób, okraszone historiami z trasy. Dla osób, które interesują oba tematy – biznes i camino de Santiago – książka na pewno jest warta sięgnięcia. Dla pozostałych… sam nie wiem 🙂

Moja ocena ⅗

#14. Siła Marzeń – Miłka Raulin

Książka, którą przesłuchałem w ciągu 2 dni. Jak włączyłem jednego, tak nie mogłem się oderwać od słuchawek zanim nie skończyłem całości. Warto też wspomnieć, że zanim sięgnąłem po Siłę Marzeń, skakałem pomiędzy kilkoma książkami, nie mogąc na dłuzej zostać przy żadnej pozycji.

Autorka jest aktualnie 36 letnią dziewczyną, która jako najmłodsza Polka zdobyła koronę Ziemi, w wersji 9 szczytowej, czyli najwyższe szczyty każdego z kontynentów (+ te szczyty, co do których istnieją “spory), czyli:

Mont Blanc – Europa, Alpy

Elbrus – Europa, Kaukaz

Denali (kiedyś McKinley) – Ameryka Północna, Alaska

Aconcagua – Ameryka Południowa, Andy

Mt. Winson – Antarktyda

Kilimandżaro (Uhuru Peak) – Afryka

Mt. Everest – Azja, Himalaje

Góra Kościuszki – Australia

Piramida Carstensza – Oceania

W swojej książce Miłka opowiada o tym skąd wzięła się jej fascynacja górami, jak je zdobywała, jak to się zaczęło. Jej historia jest tym bardziej ciekawa, że jest samotną matką, pracującą na etat w korporacji, a większość swoich wypraw (poza Denali, Everest i Winson) organizowała i finansowała samodzielnie. Pierwsze góry (łącznie z Aconcaguą) zdobywała w butach za niecałe 200zł, ledwo łatając koniec z końcem, co pokazuje, jak wiele można osiągnąć…. Jeśli się tego naprawdę cce.

Moja ocena 4,5/5

#15. Przesuń granicę – Marek Kamiński i Leszek Cichy

Ten audiobook jest tak naprawdę zapisałem wywiadu, który został z Markiem Kamińskim i Leszkiem Cichym przeprowadzonym podczas większego spotkania. Marek Kamiński jest chyba najbardziej znanym polskim polarnikiem, najbardziej chyba kojarzony z samodzielnymi wyprawami na oba bieguny, a także ze zdobywaniem ich z niepełnosprawnym Jaśkiem Melą. Leszek Cichy jest polskim alpinistą i himalaistą, razem z Krzysztofem Wielickim byli pierwszymi zdobywcami Mt. Everest zimą.

Podczas rozmowy poruszają tematykę gór, wypraw, granic ludzkiej wytrzymałości, czy powodów, dla których podejmowali się tak niesamowitych wyczynów. Jeżeli dla kogoś tematyka wysokogórska i/lub wypraw polarnych jest ciekawa, to myślę, że warto sięgnąć po tę pozycję. Dla innych może być ona jednak niezbyt ciekawa.

Moja ocena 3,5/5

Luty był zdecydowanie mniej obfity w połykanie książek, niż styczeń, ale nie zmienia to faktu, że udało mi się zrealizować podstawowy cel min. 1 książki na tydzień. Czuję, że marzec znowu może być nieco lepszy, ale oczywiście plan minimum to 4-5 książek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *