Książkowe podsumowanie stycznia

W roku 2019 zaplanowałem przeczytanie/przesłuchanie minimum 52 książek i jak na razie idzie mi świetnie. Styczeń zakończyłem znacząco powyżej założeń, bo aż z 10 pozycjami! Poniżej znajdziesz moje skrótowe podsumowanie i mini opinię o każdej z nich:

  1. Sleep Revolution – Arianna Huffington – książka dość podstawowa, nie bardzo odkrywcza, ale jeżeli masz osobowość typu A (mogę wszystko, osiągnę wszystko), to warto po nią sięgnąć. Jeżeli uważasz, że sen jest dla mięczaków i wyśpisz się po śmierci, to gwarantuję ci, że po tej lekturze zastanowisz się mocno nad swoim podejściem do odpoczynku. Jeżeli jednak cierpisz na bezsenność i szukasz magicznych recept na to, jak zasnąć, to możesz się nieco zawieźć.
  2. Homo Deus – Yuval Noah Harari – świetna pozycja od autora Sapiens, czyli książki która trafiła do mojego prywatnego top 5 zeszłego roku. Homo Deus jest książka lekko filozoficzną, skłaniającą do przemyśleń na temat tego, jak może wyglądać życie i świat za kilkadziesiąt lat. Autor pisze o 3 podstawowych misja, w których ludzkość aktualnie uczestniczy – pogoni za szczęściem, wiecznym życiem i nadczłowieczeństwem. Jeżeli zastanawiasz się czasem dokąd zmierza ludzkość, to myślę, że warto sięgnąć po ten tytuł.
  3. Thank you economy – Gary Veynerchuk – książka sprzed kilku lat, pokazująca jak Gary Vee przewidział zmiany, które nastąpią w naszym otoczeniu. Bardzo mocno skupił się w niej na sile social media, która miała według niego rosnąć i… urosła 🙂 Z perspektywy czasu widać jeszcze kilka dodatkowych rzeczy, które się sprawdziły. Aktualnie to własnie dawanie ponadprzeciętnej wartości klientowi/czytelnikowi/partnerowi jest chyba najlepszą „strategią rozwoju”.
  4. The power of habit – Charles Douhigg – tematyka budowania nawyków jest dla mnie fascynująca, a ta pozycja jest jedną z ciekawszych, z którymi ostatnio miałem okazję się zapoznać. Douhigg przywołuje kilka historii dzięki czemu lektura jest lekka i przyjemna, a jednocześnie przekazuje bardzo dużą wiedzę na temat budowania nawyków.
  5. Jesteś marką – Joanna Malinowska-Parzydło – jedyna w tym miesiącu książka polskiego autora. Tematyka budowania marki osobistej jest również dla mnie bardzo interesująca. Autorka jest ekspertem w tej dziedzinie w Polsce i zdecydowanie warto sięgnąć po tę pozycję. Należy jednak być świadomym tego, że Jesteś marką skupia się przede wszystkim na tym jak podejść świadomie do procesu budowania marki osobistej z kategorii premium. Nie znajdziemy tam zbyt wiele na temat ubioru, manier, czy dobierania kolorów. Jest to raczej wsparcie na drodze do świadomego budowania całościowego obrazu naszej osoby.
  6. 10% entrepreneur – Paul McGinnis – bardzo ciekawa książka, która pokazuje nieszablonowe podejście do przedsiębiorczości. Paul McGinnis pokazuje w jaki sposób można zostać przedsiębiorcą nie stawiając swojego życia na głowie, ale poświęcając temu około 10% swojego czasu i/lub energii. Treści nie są może wielce odkrywcze, ale jeśli wielokrotnie myślałeś o otwarciu swojego biznesu, a ostatecznie nigdy tego nie zrobiłeś, to 10% entrepreneur może być kopem, którego potrzebujesz.
  7. Koralina – Neil Gaiman – Jedyna z tego miesiąca fikcja literacka. Jest to książka z gatunku young adult, która opisuje przygody małej dziewczynki. W pierwszym momencie wydaje się, że jest to książka dla małych dzieci, ale tak naprawdę historia, która jest opisywana ma w sobie wiele mroku. Na podstawie tej książki powstał też animowany film o tym samym tytule.
  8. 100 letnie życie – Lynda Gratton – książka, którą już wspominałem, polecana mi przez Anię Jakubowski. Jeżeli masz teraz około 30 lat (albo mniej) i czasami zastanawiasz się, jak może wyglądać twoje życie w przyszłości, to warto sięgnąć po tę książkę. Jeżeli nigdy się nad tym nie zastanawiasz, to TYM BARDZIEJ powinieneś to zrobić. Jest to lektura, która uświadamia, że czy tego chcemy czy nie, nasze życie będzie pełne zmian, niepewności i tworzenia siebie na nowo – warto się do tego odpowiednio przygotować.
  9. Emocje ujawnione – Paul Ekman – jeśli oglądałaś kiedyś serial Lie to me, to miałaś przedsmak tego, o czym są Emocje ujawnione. Nie wiem czy wiesz, ale wspomniany serial był mocno inspirowany własnie autorem tej książki. Paul Ekman podróżował między innymi do Papui, Nowej Gwinei, gdzie badał indian oraz ich emocje. Doszedł do wniosku, że wszyscy prezentujemy kilka naturalnie wrodzonych emocji, które manifestują się m.in. w postaci mikroekspresji na naszych twarzach. Trudno jest je opanować, ale zdecydowanie można i warto nauczyć się je rozpoznawać.
  10. What I know for sure – Oprah – zbiór różnych felietonów Oprah. Mimo, że wielokrotnie o niej słyszałem, to tak naprawdę nie wiedziałem co sobą reprezentuje. Teraz wiem już więcej. Książka porusza tematy ważne, ale czasami zbyt płytko, przez co miałem pewien niedosyt, ale jednocześnie prowokowała do myślenia, więc można było również samemu przemyśleć co Oprah wie na pewno.

I to już koniec styczniowego podsumowania. Możesz spodziewać się lutowego na przełomie miesięcy. Zdecydowanie nie będzie tak długie, bo podejrzewam, że skończę tylko około 3-4 książek..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *