Moje 8 sposobów na rozwój

W dzisiejszych czasach, kiedy możemy mówić o erze technologii i umiejętności, inwestycja w samego siebie jest jedną z najlepszych, jakie możemy poczynić. Niby o tym wiemy, ale jakże często się zdarza, że po wyjściu ze szkoły i studiów uczyć się przestajemy… Pod pewnymi względami to rozumiem, bo nasz system edukacji nie jest pod wieloma względami optymalny i najczęściej zostawia nas z przeświadczeniem, że nauka to nic ciekawego. Szkoła często kojarzy się z wytykaniem błędów, koniecznością pamięciowego wkuwania i skupiania się na tym, czego nie lubimy.

W pracy zawodowej, jako Trener staram się pokazywać na co dzień, że rozwój może następować zupełnie inaczej. Ja sam uczę się nieprzerwanie i uważam, to z jednej strony za swoją pasję, a z drugiej za czynnik wpływający na to, że jestem aktualnie w miejscu, które mi bardzo odpowiada. W ciągu ostatnich lat rozwijałem się na szereg różnych sposobów i postaram się je poniżej pokrótce opisać.

  1. Doświadczanie

Jako dorośli uczymy się przede wszystkim poprzez doświadczanie. To właśnie nabywane w trakcie pracy (niekoniecznie zawodowej) doświadczenie odróżnia praktyka od teoretyka. Tak naprawdę bez niego raczej nie możemy mówić o skutecznej nauce. Doświadczanie jest niczym innym, niż działaniem – zwłaszcza, kiedy jest świadome. Dla naszego rozwoju najlepiej będzie, kiedy będzie to podejmowanie się projektów będących na granicy, albo nawet poza swoją strefą komfortu.

Odkąd pamiętam działałem w ten sposób – jeszcze na studiach tworząc nowe koło naukowe, angażując się w przeróżne projekty i organizacje, jeżdżąc na konferencje krajowe i zagraniczne. Zawsze podskórnie wiedziałem, że takie zachowanie przyniesie mi bardzo wiele dobrego i wcale się nie pomyliłem, nawet jeżeli trudno jest wskazać konkretne związki przyczynowo-skutkowe. Później nie było inaczej, w każdej firmie próbowałem angażować się w nowe projekty. Nawet jeśli nie wiedziałem jak będę miał to coś zrobić, wiedział, że warto próbować… i to często było kluczowe. Dzisiaj, mimo że jak chyba każdy obawiam się wychodzenia poza strefę komfortu, to świadomie robię to na co dzień. Wiem, że jeśli dzisiaj zrobię krok poza nią, to jutro moja strefa “magicznie” się powiększy. Aby nasze doświadczanie mogło przynieść najlepsze rezultaty warto jest połączyć je z późniejszą refleksją na temat tego, co się wydarzyło, dlaczego, jakie były i mogły być alternatywne skutki. Samo doświadczanie jednak nie wystarczy, dlatego przychodzą tutaj z pomocą kolejne kroki.

2. Szkolenia i kursy tradycyjne

Jako trener nie mógłbym nie zawrzeć tego punktu. Na swojej sali szkoleniowej, ale i podczas procesów 1 na 1 robię wszystko, żeby druga strona wyszła z czymś więcej, niż przyszła. Sam jednak też się szkolę. Jeździłem i jeżdżę na szkolenia otwarte z przeróżnych tematów, od inteligencji finansowej, przez strategię, aż po relacje w związku. Nawet jeżeli teraz nie pamiętam wszystkiego, co tam usłyszałem (swoją drogą jest to niemożliwe), to wiem, że i tak było warto, ponieważ wtedy zrobiłem krok do przodu. Poza szkoleniami otwartymi i zamkniętymi, dostępne są też studia podyplomowe (też korzystałem) na prawie każdy temat. Edukacja formalna i nieformalna dzisiaj jest na wyciągnięcie ręki i nie trzeba się jej bać. Nie każdemu muszą odpowiadać seminaria motywacyjne, nie wszyscy muszą „czuć” szkolenia dotyczące komunikacji w związkach, warto jednak znaleźć coś dla siebie. Ja robię to i zamierzam robić dalej.

3.Kursy online

Wiem, że u części osób, które czytały poprzedni punkt pojawiła się w głowie myśl rodzaju “fajnie, fajnie, ale skąd ja na to wezmę czas i pieniądze?”. No cóż, w czasach Internetu to nie jest problem. Na stronach takich jak Coursera, Udemy, czy Khan academy znajdziesz dziesiątki kursów dostępnych za darmo albo niewielką opłatą. Sam kończyłem sygnowany przez zagraniczny Uniwersytet kurs kilka lat temu! Podobnie jest z pączkującymi kursami online, prowadzonymi przez różnych praktyków – jest w czym wybierać. W dobie internetu i telefonów komórkowych nie korzystanie z tego typu okazji jest przepuszczaniem koło nosa świetnych okazji na inwestycję.

4. Książki

Chyba nikogo nie zaskoczę tym punktem? Książki dalej są i będą podstawą, na której można zbudować ogromną wiedzę. Nawet jeżeli nie chcesz wydawać na nie pieniędzy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypożyczyć je z biblioteki! Wypożyczyłem i przeczytałem setki książek w ten sposób. Dostępne aktualnie zbiory są niesamowite i grzechem jest nie korzystanie z nich. Po książki warto sięgnąć zwłaszcza w uzupełnieniu doświadczania, jako potwierdzenie teorii albo rozszerzenie tematu, który realizowaliśmy. Sam w każdej chwili mam kilka rozpoczętych książek, ponieważ nigdy nie jestem do końca pewien, na jaki temat chciałbym danego dnia coś przeczytać. Staram się jednak każdego dnia przynajmniej kilka minut poświęcić na czytanie. Nie zawsze są to książki, które mogę bezpośrednio wykorzystać w swojej pracy, czasami są to również książki fabularne (które również wiele mogą nauczyć!).

5. Audiobooki

Dzięki audiobookom dostępnym w aplikacji Storytel słucham około 1-2 książek tygodniowo! Jedna to między 7, a 13 godzin słuchania, co wydaje się dość dużo, ale jeżeli włączam ją przy każdej okazji, okazuje się, że te godziny zbierają się bez problemu. W moim przypadku nawet 2,5 godziny dziennie (jazda do i z pracy plus wyprowadzanie psa, czy prace domowe). Nie ukrywam, że forma audio jest dla mnie genialna, ponieważ zamienia wcześniej bezproduktywny czas, w coś co bardzo lubię, a dodatkowo mnie rozwija. Teraz już nie mam nic przeciwko prasowaniu – nie żebym jakoś specjalnie to lubił, ale czasami nawet robię to z chęcią, czy spędzaniu dodatkowych minut w korku. Wiem, że ten czas też mogę bardzo dobrze spożytkować.

6. Podcasty

W Polsce jeszcze nie aż tak mocno rozpowszechnione, ale w języku angielskim są ich tysiące. Dla mnie najbardziej wartościowe w formie wywiadów. Często niesamowicie inspirujące – od krótkich formatów 30 minutowych, aż po kilkugodzinne rozmowy. Tematyka po raz kolejny jest prawie nieograniczona. Podcasty są dla mnie alternatywą do audiobooków i kiedy nie słucham książek, to często w moich słuchawkach można usłyszeć wywiad. Nawet dzisiaj przesłuchałem 2,5 odcinka podcastu Jakuba B. Bączka – życie pełne pasji. Inne, przy których spędziłem dłuuuugie godziny, to m.in. Tim Ferriss Show, Rich Roll podcast, Więcej niż oszczędzanie pieniedzy, Mała wielka firma, No meat athlete radio i pewnie wiele innych, o których teraz zapominam.

7. Video ogólnodostępne

Nawet, jeżeli nie chcesz korzystać z podcastów, czy aplikacji typu Storytel, to i tak jest dużo możliwości do rozwoju w Internecie. Jestem fanem m.in. prezentacji TED – jeżeli nigdy się z nimi nie spotkałeś, to polecam stronę ted.com, która jest niesamowitą kopalnią genialnych wystąpień. W polskim internecie również znajdziesz mnóstwo tego typu wystąpień na youtube. Z bardzo ciekawych zbiorów, na które swego czasu się natknąłem, warto wspomnieć na pewno 30 godzinny kurs psychologii pozytywnej, który został udostępniony przez Harvard University na serwisie youtube, w formie otwartych wykładów.

8. Social media

Tak, social media też mogą pomóc w uczeniu się. Często wystarczy, że zamiast na Facebook wejdziesz raz na jakiś czas na LinkedIn, polubisz kilka osób, które publikują wartościowe artykuły i raz na jakiś czas jakiś przeczytasz. W moim przypadku są to co najmniej 2-3 artykuły każdego dnia. Nie czytam wiadomości, ponieważ już dawno uznałem, że nie wnoszą one nic do mojego życia (strategiczne olewanie). Nie oglądam filmików z kotami, bo jak wyżej… korzystam z social media tak, aby wykorzystać czas jaki w nich spędzam.

Rozwój nie wydarzy się sam. Nikt nie jest też za niego odpowiedzialny zamiast ciebie. Jeżeli czujesz podobnie jak ja, że uczenie się jest kluczowym elementem twojej osobistej strategii, to zadaj sobie pytanie – czy przykładam odpowiednią wagę do swojego rozwoju? Jakich narzędzi do tego używam? Jak mogę robić to lepiej?

Jeśli masz jakiś ciekawy sposób na rozwój, podziel się nim proszę w komentarzu – sam chętnie nauczę się czegoś nowego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *